E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
  15.09.2008
 Yazilari Küçült Yazilari Büyült
Yozgat in Gacmisi
'''
GEÇMISTEN BUGÜNE YOZGAT
 
“YOZUNA YOZ KATILSIN” YOZ-KAT OLSUN...
 
YOZGAT ADI NEREDEN GELIYOR ?
...Tarihin ilk çaglarindan beri devamli yerlesme merkezi olan Yozgat'in kurucusu Çapar Koca Ömer Agadir. Asiret reisi Cabbar Aganin yüzü çopurdu, Bu yüzden kendisine Çopur veya Çapar Koca derlermis.Söylentilere göre Ömer Cabbar Aga bir yaz mevsiminde sürülerini yaylakta otlatirken karsisina Hizir Aleyhisselam çikar.Davar sahibi olan Ömer Cabbar Agadan içmek için süt ister. Güler yüzlü davar sahibi hemen misafirine ikramda kusur etmeyerek gönül hoslugu ile bir tas süt ikram eder.Hizir(A.S.) sütü içtikten sonra Ömer Agaya hosnutlugunu belirterek”Çoban oglu, yozuna yoz katilsin ,sürülerin daim kilinsin ,memleketinin adi yoz-kat olsun”der.Ardindan da bu sözü söylemesi ile kaybolmasi bir olur.Temeli böyle atilan Yoz-Kat halk dilinde söylene söylene zamanla Yozgat'a dönüsür.
YOZGAT'IN TARIHÇESI
Anadolu'nun en eski yerlesim yerlerinden olan Yozgat'in yerlesim dönemleri kronolojik sirayla iki bölümden olusur.
Yazili tarih öncesi : Alisar ve Mercimek tepede yapilan kazilarla Ilk Tunç Çaga ait eserler bulunmustur.
Yazili Tarih : Yozgat'in yazili tarihi ilk Tunç Çag sonrasinda M.Ö. 2000 de baslar.
...Yozgat'ta sirasi ile M.Ö.1650-1460 Eski Hitit Kralligi dönemi, M.Ö. 1460-1170 Hitit Imparatorlugu dönemi, M.Ö. 1170-676 Frigler Dönemi, M.Ö.676-600 Kimmerler Dönemi, M.Ö. 600-546 Lidyalilar dönemi, M.Ö. 546-334 Kimmerler dönemi, M.Ö.334-285 Büyük Iskender dönemi, M.Ö. 285-85 Galatlar dönemi, M.Ö. 85-M.S. 395 Roma Imparatorlugu dönemi, M.S. 395-1075 Bizanslilar dönemi, M.S. 1075-1318 Anadolu Selçuklulari dönemi,M.S. 1318-1398 Beylikler dönemi, M.S. 1408-1923 Osmanli Imparatorlugu dönemi yasanmistir.
 
ATATÜRK'ÜN GÖZÜYLE YOZGATLI
 
Ünlü süvarilerin harp meydanlarinda kahramanca dövüsen
Türk yigitlerinin harman oldugu diyar!..
Bozok Yaylasinin çocuklari varolun…”
3 Subat 1934
K. Atatürk
 
YOZGAT'IN SIMGESI

Saat Kulesi : 1908 yilinda Sakir usta tarafindan yapilmistir. Sehrin orta yerinde kurulmus,kare prizma seklinde uzun bir kuledir. Enine silmelerle alti kata bölünen kulenin üst kismi serefe gibi bir terasla çevrilidir. En üst kisimda çan seklinde bir külah vardir. Saat çani 250 kg. agirligindadir.Her yarim ve tam saatte isabetli olarak çalisir. Kuleye çikis kuzeyden,yuvarlak kemerli kapidan olur. Serefeli kismin altinda üç kat asagi dogru her katta küçük yuvarlak kemerli bir pencere bulunur.

 
SAIRIN DILIYLE YOZGAT

YOZGAT

Ey güler yüzlü sehir;

Bildim adin Yozgat'mis.

Bir pirin duasiyla

Hak, yozuna yoz katmis,

Daha sonra kizinin

Mayasina naz katmis

Sükür birinciyi çok

Ikinciyi az katmis

Kiziyla evlenenin

Kislarina yaz katmis…

A ARIF NIHAT ASYA

 
O, MESHUR NÜKTE
“KARISTIRMA ALTINDAN ÇAPANOGLU ÇIKAR”
Yozgat'ta ve Türkiye'nin bir çok yerinde karisik bir çok is ve fazla açiklanmamasi arzu edilen seyler için karistirma altindan Çapanoglu çikar” deyimi kullanilir. Bu deyimin bir rivayeti de söyledir.Çapanoglu Süleyman Bey, bir gün bir Misafiri ile yemek yemektedir. Sofradaki çorbaya ekmek dograrlar. (Süleyman bey, kizarmis ekmek, misafiri ise beyaz ekmek dograr.) Süleyman bey, herkesin kendi dogradigi ekmegi yemesini siki sikiya tembih eder. Misafir ise çorbaya her kasik daldirisinda “Benim dogradigim ekmek” diye çorbadaki ekmeklerin hepsine sahip çikar. Böylece Süleyman bey ile misafiri arasinda bir tartisma baslar .” Senin ekmegin, benim ekmegim “ diye. Çorbanin dibi karistirilip Çapanoglu'nun ekmegi çiktikça Süleyman bey misafirine çorbanin altindan Çapanoglunun dogradigi ekmekler çikar manasina “Karistirma altindan Çapanoglu çikar” der. Aslinda Çapanoglunun bu misafiri inatçi, bir sey bilmez, bilgeligi ile ögünen birisidir. Bu söz zamanla deyimlesir.
 
YOZGATLI HER YERDE GELENEKLERINDEN VAZGEÇMIYOR
GELENEKLER GÖRENEKLER :
Yozgat'in il merkezi, ilçeleri ve köylerinde Kafkaslardan, Kirimdan, Balkanlara, Horasandan Avrupa Türklügüne kadar degisik zamanlarda Yozgat'a yerlesmis Yörük, Türkmen, Muhacir ve Göçmenler bulunmaktadir. Bütün bunlar, Türk Dünyasinin genis cografyasindan Yozgat'a tasimis olduklari gelenek ve görenekleriyle Yozgat'i zengin bir il haline getirmistir. Zaman içerisinde akrabalik baglari ile perçinlenen gelenek ve görenekler Yozgat'a özgü ananeler olarak ortaya çikmistir. Bazi köy ve ilçelerde küçük farkliliklar olmasina ragmen dügün, nisan, misafir agirlama, cenaze, çocuk yetistirme, giyim -kusam, ananeleri bugün de bir kisim özellikleri ile devam etmektedir. Ayrica memuriyet ve iç göç sebebiyle yurdumuzun bir çok yöresine dagilmis olan Yozgatlilar, bulunduklari yerlerde Yozgat'in mahalli kültürünü yasatmaktadirlar. Yurt disindaki Yozgatlilar ise gelenek ve göreneklerini yasatmaya özen gösteriyorlar.
 
KÜLTÜR KURUMLARI
Kütüphaneler: Yozgat Il merkezinde il halk kütüphanesi ,çocuk kütüphanesi,belediye gençlik merkezi kütüphanesi ve özel sektöre ait yimpas kütüphanesi bulunmaktadir.
Müzeler:
Etnografya müzesi (Nizamoglu Konagi): 1985 yilinda ziyarete açilan müzede 990 i teshirde olmak üzere 4000 eser bulunuyor.
Arkeoloji müzesi(Karslioglu Konagi): Yozgat yöresinde yapilan bilimsel kazilar neticesinde ortaya çikan eserler burada korunuyor.
 
MÜZELER
NIZAMOGLU EVI ( Etnografya Müzesi) : 1871 yilinda yapilan bina, bati-güney ve kuzey yönlerden eski büyük bahçenin kalintisi olan küçük bir bahçeyle çevrilmistir. Dogu yüzü sokaga bakmaktadir. Iki katinin da duvarlari agaç iskeleti aralarina dolgu olarak tugla örgülü ve siva kaplidir. Taban ve duvar ahsaptir. Zemin katindaki mekanlar depo, mutfak ve hizmet odalaridir. Üst kat kuzey-güney dogrultusunda kareye yakin dikdörtgen biçimli bir sofa, onun iki yanina simetrik yerlestirilen odalardan olusmaktadir. Yöreye özgü etnografik eserlerin sergilendigi Nizamoglu Konagi 1985 yilindan beri müze olarak kullanilmaktadir.
 
KARSLIOGLU KONAGI ( Arkeoloji müzesi) : 1883 yilinda insa edilen konak, 1925 yilinda Vali Konagi olarak kullanilmaya baslanmistir. 1936 yilindan itibaren bina, konut olarak kullanilmistir. Dikdörtgene yakin kare planli ve iki katli olan binanin taban ve tavani ahsap olup, kesme tas duvarlar, ahsap karkas tasiyici sistem arasina tas dolgu ile örülmüs, bagdadi sivalidir. Kapi, yüklük ve tavanlarda yörenin en güzel oyma isçiligi vardir. 1979 yilinda Kültür Bakanligi tarafindan kamulastirilan binanin restore edilerek Arkeoloji Müzesi olarak kullanilmasi tasarlanmistir. Yörede yapilan kazilar sonucu çikarilan eserlerin bir kismi burada muhafaza edilmektedir . Yakin bir gelecekte arkeoloji müzesi olarak hizmete girecektir.
 
SÜRMELI FESTIVALININ DOGUSU
Yozgat son yillarda ekonomik, sosyal ve kültürel alanda adi sikça duyulan bir sehir haline geldi. Bütün bu gelismelerin tanitilmasinda festival ve senliklerin büyük rol oynadigi düsünülerek , adi "Sürmeli" olan bir festival tertiplenmesi kararlastirildi. Geleneksellesmesi, unutulmaya yüz tutmus kültürümüzün gelecek kusaklara aktarilmasi ve kültür erezyonunun önüne geçilmesi amaciyla, Yozgat'ta ilki 10-15 Haziran 2000 tarihleri arasinda "Yozgat Sürmeli Festivali" düzenlendi. Festivalin Sekreteryasi Yozgat Il Turizm Müdürlügü tarafindan gerçeklestirildi. Genis katilim ve büyük coskuyla geçen l. Festivalin ardindan 09-12 Haziran 2001 tarihleri arasinda ikincisi düzenlendi. Yozgat ' ta bulunan ve Yozgat disinda bulunan Yozgat' lilarin büyük katilimiyla gerçeklestirilen 2. Sürmeli festivalinin ardindan üçüncüsü 08-12 Haziran 2002 tarihleri arasinda gerçeklestirildi.dördüncüsü 6-8 Haziran tarihleri arasinda yapildi. Festivalin besincisi 4-6 Haziran altincisi ise 10-12 Haziran'da tamamen Yozgat Belediyesinin katkilariyla gerçeklestirildi.

Festivalde Sergilenen Etkinlikler

: - Seyirlik oyun gösterileri,

- Paneller, Konferanslar,

- Halk Konserleri (Havai Fisek Gösterileri)

- Geziler,

- Çesitli Yarismalar,

- Spor müsabakalari

 
YOZGAT'TA DÜZENLENEN FESTIVALLER ve SENLIKLER
 

ETKINLIGIN ADI

TARİHİ
ADRES

GERÇEKLESTIRILEN FALIYETLER

SÜRMELI FESTIVALI

6-8 HAZIRAN

YOZGAT-MERKEZ Paneller-film gösterileri Halk Konserleri-Halk Oyunlari gösterileri-yarismalar-fuar

Bahadin Kültür Senligi

Temmuz'un 4.

Haftasi

Bahadin Kasabasi

SORGUN

Paneller-Siir dinletileri,Halk konserleri,Halk oyunlari,gösterileri,Semah gösterileri,-Sergiler ,tiyatro

Bozhüyük Yayla Senlikleri

26 Haziran

Bozhüyük-Akdagmadeni

Halk Oyunlari ,gösterileri Semah gösterileri-Halk konserleri-Yöresel pilav yemegi

Sarikaya kültür ve sanat haftasi

25-31 Mayis

Sarikaya -YOZGAT Halk Oyunlari ,gösterileri Okullar arasi bilgi kültür yarismasi-Sünnet sölenleri ve spor müsabakalari

Çekerek-aricilik ve bal festivali

Agustos'un 4. Hafatasi

Çekerek-YOZGAT

Balci seçimi(ödüllü)-Halk konserleri

Devecipinar-Yayla senligi

7 Eylül

Devecipinar-YOZGAT

Halk konserleri Türkmen yemegi

Aydincik sogan Festivali

30 Eylül

Aydincik YOZGAT Güres müsabakalari-Çesitli yarismalar –Halk konserleri

Kazankaya –Kanyon festivali

27-29 Haziran

Aydincik YOZGAT

Güres müsabakalari-çesitli yarismalar-Halk konserleri,Dagcilik federasyonu gösterileri

Eymir-Yayla Senlikleri

22-23 Temmuz

Genç Eymirliler Kül.ve Yrd. dernegi Güres müsabakalari Halk konserleri

CuraliYayla Senlikleri

Temmuz'un 4. Haftasi

Curali Belediyesi

Güres müsabakalari Pilav Senlikleri

Oluközü Yayla Senlikleri

22 Haziran

Akdagmadeni-Oluközü Bld.

Eglence –Yarismalar –Konser

Sarigüney Senlikleri

21 Haziran

Akdagmadeni-Sarigüney Köyü

Eglence-Halk oyunlari

 
TESTI KEBABININ VE ARABASININ ANA VATANI YOZGAT'IN YÖRESEL YEMEKLERI
 
Yöre beslenmesi, büyük ölçüde bugday ürünlerine, unlu yiyeceklere dayanmaktadir. Bulgur, yarma ve dügürcük hemen her tür yemekte ve çorbada kullanilmaktadir. Yarma, bulgur ve diger kislik yiyecekler genellikle yazdan hazirlanir. Bunlarin basinda “kirmizi pelveri” denen domates salçasi, “gopahla” denen kurutulmus taze fasulye, çalma, pekmez, eksi, tursular, meyve ve “madimalak” denen madimak kurusu, kiyma, sizgit, pastirma türü et hazirliklari gelir. Makarna, eriste de ev yiyeceklerdendir. Ag kabak (su kabagi)tan çorba pisirilir ve kis için kurutulur. “Salak” denen kelek tursusu yörenin özgün tursu türlerindendir. Yozgat en ünlü yöresel yemekleri arabasi ile testi kebabidir.
 
ARABASI NASIL HAZIRLANIR?
 
Malzemesi:Hamur için: 1 Kg. Un, 2 litre su, 1 kasik tuz Çorba için : Yeterli miktarda tavuk veya hindi eti ve bunun suyu 1 kasik yag, bir miktar un, tuz, 1 kasik salça, karabiber, kirmizi biber Büyükçe bir tencereye 1 litre su konulup, tuz atilarak kaynamaya birakilir. Öte yandan 1 litre su ile 1 kg un karistirilarak bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç kaynamakta olan suya yüksekten yavas yavas bosaltilarak bir süre karistirilir. Bir iki tasim kaynadiktan ve kivama geldikten sonra, atesten indirilip, alti sulandirilmis tepsiye dökülür. Tepsi sallanarak, hamurun esit miktarda dagilmasi saglanir. Soguk bir yerde, özellikle karin üzerinde sogumaya birakilir. Diger taraftar un, bir kasik yag ile birlikte hafif ateste pembelesinceye kadar kavrulur. Soguk su ilave edilerek bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç, bir tencerede kaynamakta olan tavuk ya da hindi suyunun içinde bosaltilip karistirilir. Yeteri kadar tuz, yag, salça ve baharatlar ilave edilerek 15 dakika kaynatilir. Tavuk ya da hindinin gögüs etleri küçük parçalara ayrilarak çorbanin içerisine atilir. Bu sekilde çorba pismeye birakilir. Sogumaya birakilan hamur alinir ve islak bir biçakla baklava dilimleri seklinde kesilir. Tepsinin ortasi çorba kasesi sigacak sekilde açilir, açilan yere çorba kasesi yerlestirilir. Kesilen hamurlardan bir dilimi kasik üzerine yerlestirilerek, çorbaya batirilir ve çignenmeden yutulur.
 
TESTI KEBAB NASIL HAZIRLANIR?
MALZEMESI: 1 adet testi, 3 kg. Kusbasi et, 1 kg. Domates, 300gr. Sarimsak, 200 gr. Sivri biber, 200 gr. Tereyagi, karabiber, tuz Dogranmis domates, sivri biber ve sarimsak kusbasi ete katilarak, ezmeden iyice karistirilir. Yeterince tuz ilave edilir.Testi içi iyice yikandiktan sonra karistirilan malzeme testinin içerisine doldurulur. En üste tereyagi konulur. Testinin agzi hamur ile kapatilir ve ortasi hafif açilir. Genellikle açik havada odun veya mese kömürüyle yakilmis bir ateste pisirilir. Iki saate yakin bir zamanda pisen yemegi ilk defa yapanlara mese kömürüyle yapmalari tavsiye edilir. Yemek pistikten sonra testi kirilarak yemek testinin içinden servis yapilir. Ancak testinin kendine has bir kirilma teknigi vardir. Testi genellikle ikrama katilan misafire kirdirilir ve Yozgat adina bir seyler yapacagina dair söz alinir.
 
YÖRESEL MÜZIK ve OYUNLAR
YOZGAT'IN MILLI MARSI SÜRMELI'DIR….
Yöre yasami ve üretim biçimi, dini inançlar, doga kosullari vb. Ögelerin etkisiyle Yozgat'in zengin bir müzik ve oyun dagarcigi vardir. Halay ve tek oyunlarin yani sira, kimi yörelerde semahlar da oynanir. En bilineni Bozok Semahi da denilen Kirklar Semahi'dir. Muhabbetlerde, sira gezmelerinde, bahar senliklerinde Sürmeli atismalari da yapilir. Yozgat halay bölgesinde olmasina karsilik, karsilasmalar, kasik oyunlari, çiftetelli gibi tek oyunlariyla da taninir. Oyunlar sözlü, sözsüz, kadin, erkek halaylari olarak ayrilir. Çogunlukla baglama, tef, davul, zurna esliginde oynanan özgün erkek halaylari; Agirlama, tekayak, kamali, boppili, yerli gelin ve cemo'dur. Genelde sözlü oynanan kadin halaylari ise burçak tarlasi, kunduralim, nalinlim, feyli turnam, darini, halime, sürmeli, asmalarda üzüm, loli, keçeci baba, viy viy, karanfilli, dünür, gelin ve benzerleridir. Halk edebiyatinin bütün türlerinde verilmis zengin eserler Yozgat yöresine ayri bir önem kazandirmaktadir. Bölgeye özgü deyimler, halk hikayeleri ve türküler önemli bir yere sahiptir. Yozgat türkülerinde hasret, sevda ve yayla ile ilgili konular islenmistir. Bu türkülerde Sürmeliler önemli bir yere sahiptir. Yozgat'ta sürmeli bir yasam tarzi olmakla birlikte; askina, türkülerine, giyim-kusamina mutfagina, tüm kültürüne egemen olmus, bu özelligiyle de yöre türkülerine konu edilmistir. Yozgat'i en iyi anlatan türkü “Yozgat Sürmelisi”dir.

Sürmelinin ilk dörtlügü söyledir;

Dersini almis da ediyor ezber,

Sürmeli gözlerin sürmeyi neyler

Bu dert beni iflah etmez del eyler,

Benim dert çekmeye dermanim mi var…

EFSANELER
YOZGAT SÜRMELISI VE SÜRMELI BEYIN HIKAYESI
Yozgat sehri 1760 yili baslarinda Bozok Yaylasinin, yesillik, etrafi ormanlarla çevrili içinde bin bir çesit kusun ötüstügü bir sahada kurulurken; Yozgat halki o zaman yari göçebe ve sürülerini besleyerek hayvancilikla ugrasir, hayatlarini bu yoldan saglarlardi. Bozok yaylasinda otlayan bu sürülerin birini de Sürmeli Bey adinda bir Türkmen Yörügü otlatirdi. Halk tarafindan sevilen bu yanik sesli halk ozani elinde kavali, sirtinda sazi Yozgat'tan Akdagmadeni'ne uzanan ormanlarin içinde sürüsünün içinde dolasirdi. Bazen bir çan dibine rastlanir. Sazinin tellerini konusturur bazen bir derenin kenarinda kavalini çalar, asik oldugu gönlünün sevgilisini düsünürdü. O sevgili ki güzelligi Bozok yaylasina yayilmis, ahu gözlü, sürmeli kasli, ay yüzlü bir dilberdi. Babasi bir Türkmen beyi idi ve çok sert bir adamdi. Sürmeli Bey, ailesini salarak, babasindan sevdigini istetir, magrur adam, kizini bir çobana vermeye yanasmaz. Araya beyler, agalar girer ama bosuna, bir türlü gönlü olmaz kizin babasinin ve iki sevgili birlesemezler. Üzüntüsünden sürüsünü birakan Sürmeli Bey alir sazini eline besçamlar mevkiinde kendine bir dergah kurar. Askini, yanik türküleriyle daglara agaçlara anlatir. Küser otagina, obasina ve Akdaglar'a kadar uzanan çamlarin arkasinda onu bir daha gören olmaz. Dertli kavalina üfledig, içli sazina söylettigi nameler kalir geriye. O gün bu gündür dillerde yankilanir Sürmeli Bey'in türküleri.
 
Gelin Kayasi Efsanesi:
Yozgat'ta ki Nohutlu Tepesinin arkasinda bulunan Cehrilik yakinlarinda deveye binmis geline benzeyen kayalar bulunmaktadir. Bu kayalara “Gelin kayasi” denir. Köyün birinden gelin alayi gelmektedir. Eskiyalar gelin alayini çevirirler. Niyetleri kervandaki gelini alip esir pazarinda satmaktir. Gelin alayinin erkekleri eskiyalarla vurusurlar ve hayatlarini kaybederler. Eskiyalar gelini ve damadi yakalamak üzeredirler. Yakalanacaklarini anlayan gelin ve damat Allah'a dua ederler: “Allah'im bizi bu eskiyalarin eline düsürme, bizi ya tas et, ya kus et.” Dualari kabul olunur. Güzel gelinle birlikte eskiyalar, develer ve atlar oracikta tas olurlar. Damat ise kus olup gökyüzüne uçuverir. Güzel gelinin aglarken gözünden döktügü yaslar sel olur ve orada kirmizi lalecikler bitmeye baslar. Zamanla bu laleler tüm tepeyi kaplar. Egrice'de Mayisin ikinci haftasinda cehrilik laleleri kirmizi kirmizi açar ve beyaz güvercinler gökyüzünde süzülürler. Yozgatli avcilar buradaki güvercinlere kesinlikle ates etmezler.
 
YOZGAT'TA SPOR ETKINLIKLERI
YOZGAT SPORDA BASARILARA ABONE…
Yozgat, geçmiste bagrindan yetisen Celal Atik ve Nasuh Akar gibi ünlü güresçileriyle önce Türkiye sonra Dünya Olimpiyat yarismalarinda adini duyurdu. Son yillarda ise Yimpas Yozgatspor'la Türk futbol dünyasinda adindan söz ettiren Yozgat, bu yil da Yunanistan'da düzenlenen Avrupa Halter Sampiyonasinda 53 kiloda Aylin Tasdelen'in kazandigi 2 altin ve 1 gümüs madalya ile yeni bir basariya daha imzasini koydu.

YOZGATSPOR

Yozgat'ta sportif faaliyetler arasinda futbol, güres, basketbol ve hentbol dallarinda elde edilen basarilar tüm sporseverleri sevindiriyor. Yozgat il genelinde futbol disinda hentbol, basketbol, karate, güres, masa tenisi, satranç, atletizm, boks, teakwan-do toplam 511 lisansli sporcu bulunuyor.

TESISLER ÇOK YÖNLÜ… STADYUM ISIKLANDIRILDI…

Yozgat kent merkezinde 1989 yilindan bu yana hizmete açik bulunan Yozgat Güres Egitim merkezi Türkiye ve dünya çapinda güresçi yetismesinde önemli rol oynuyor. Ayrica yine kent merkezindeki 1000 kisilik seyirci kapasitesine sahip Gençlik Merkezinde ise her türlü sportif müsabakalar yapiliyor. Yozgat'ta mevcut kapali spor salonunun yanisira ayrica 5000 kisilik bir kapali spor salonu daha insa ediliyor. Yozgat'ta merkez ve ilçelerde toplam seyirci kapasitesi 25 bin olan 28 spor tesisi bulunuyor. Bu tesislerin içerisinde en büyügü Yozgat sehir stadyumudur. 4 ilçenin stadi da çimlidir. Merkezinde 10 bin kisilik seyirci kapasitesi olan Yozgat stadyumunun isiklandirilma sistemi de iki yil önce tamamlanmistir. Yozgat stadyumu gece maçlarina hazir hale getirilmistir.
'''
  Bu Yazı 2733 Defa Okundu

Konurlu.com haber ve fotoğraflarına; haber bantlarımızdan, kaynak göstererek yayın yapan kardeş sitelerden ve de emek hırsızı kopyacı kurum, dernek, köy ve kişisel web sitelerinden de ulaşabilirsiniz.
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Hangi Takımı Tutuyorsunuz

Trabzonspor  [14]
Fenerbahçe  [46]
Galatasaray  [94]
Beşiktaş  [9]
Yozgatspor  [48]

  

Durum 
12977474 gösterildi,  211 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin