E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
  15.09.2008
 Yazilari Küçült Yazilari Büyült
Yozgat Tarihi Konu
'''
YOZGAT'IN TARIHI DOKUSU
ANTIK KENTLER / TARIHI ESERLER / TARIHI YERLER
KERKENES HARABELERI:
Sorgun Ilçesine yaklasik 10 km. mesafede bulunan Sahmuratli Köyü sinirlari içerisinde bulunan Kerkenez Harabeleri Sahmuratli Köyüne 5 km. mesafededir. Harabeler çok genis bir alani kaplamaktadir. Kerkenez Dagi üzerinde Heredot tarihinde Medler tarafindan Piterya adiyla kurulan yeni büyük sehrin surlari halen genis bir alani kaplamakta ve gözle görülebilmektedir. Yine Heredot' a göre Med' ler ile Lidya' lilar arasinda yillardir uzayip giden savaslarin burada oldugu bildirilmektedir. Halen Antik sehrin bilimsel kazi ve yüzey arastirmalari Dr. Geoffrey SUMMERS baskanliginda bir ekip tarafindan yürütülmektedir.
ÇESKA YER ALTI SEHRI
Yozgat Ili Merkez Ilçesi Kirazli Mevkiinde yer alan bu yer alti sehrinin güney, kuzey ve bati yönünde olmak üzere üç ayri giris kapisi bulunmaktadir. Ancak bu giris kapilari günümüzde dolmus olarak bulunmaktadir. Kuzeydeki küçük giris kapisindan alçak ve dar bir galeri ile bir odaya ve odadan yine galeri ile etrafinda odalar bulunan bir salona girilmektedir. Salona açilan diger galerinin dolmus oldugu da görülmektedir.
ALISAR HÖYÜGÜ
Yozgat' in 45 km. güneydogusunda, Yozgat- Sarikaya Ilçesi karayolu üzerindedir. Bu höyük 1927 yilinda Alman Wonder OSTEN tarafindan kazilmis ve kazilar 1935 yilina kadar sürdürülmüstür. Burada yapilan kazilarda kalkolitik döneme ait küplere gömülmüs iskeletler, pismis topraktan çanak çömleklere, mühürlere, tas ve kemik üzerine iyi islenmis insan ve hayvan figürlerine rastlanmistir.
 
MERCIMEK TEPE : Yozgat Merkez Ilçesi Esentepe Mevkiinde bulunan Höyük üzerinde 1986-1991 yillari arasinda araliklarla Yozgat Müze Müdürlügünce kurtarma kazilari yapilmis ve bu kazilar sonucunda Höyük' te MÖ 3000-2000 yillarina ait Eski Tunç Çagi eserleri veren tabakalarda çalisilmistir. Ele geçen eserler arasinda, pismis topraktan yapilmis mutfak, yiyecek-içecek esyalari, kadin süs esyalari, agirsak ve küp mezarlar çikartilmistir.
ÇADIR HÖYÜK :Sorgun Ilçesi, Peyniryemez Köyü sinirlari içerisinde bulunan höyük üzerinde kalkolitik (MÖ 5500-3000), Eski Tunç (MÖ 3000-2000) tarihlerine ait eserler kazilar vasitasiyla ele geçirilmistir.Bu bölgede halen Prof. Dr. Ronald GURNEY baskanligindaki bir ekip tarafindan bilimsel kazi çalismalari devam etmektedir.
BOGAZKALE (Hattusas): Yozgat'a 29 km. uzaklikta olan ve Çorum iline bagli Bogazkale M.Ö. 2000 yillarina kadar uzanan Hitit Kralliginin merkezidir. 7 km. surla çevrilidir. Sehrin içinde ufak tahkimatlar, gizli yer alti yollari bulunmaktadir. En önemlileri Yenice Kale, Genç Kale, ve Nisan Tepedir. Genis bir sahasi olan sehre 7 ayri kapidan girilir. Günümüze kadar Hitit Mimarisi hakkinda bilgi verebilen kapilar çok iyi muhafaza edilmistir. Bunlar Aslanli Kapi, Sfenksli Kapi ve Kral Kapisidir.
AKDAGMADENI BEHRAMSAH KALESI : Çaliskan köyünün kuzeyinde bulunan yüksek bir kaledir. Giyaseddin Keykavus emirlerinden Necmeddin Behram Sahi Candar'a ait olan kale, 13. Yüzyilin ilk yarisinda yapilmistir. Kalenin birçok kismi yikik ve harap,bati ve güney duvarlari ayaktadir. Yüksek kale duvarlari,moloz tas üzerine kesme tas kaplidir. Içte tugla gibi çaprazlama dizilerle siralanarak zigzag duvar dolgusunu olusturmustur.
KILISE   : Kesme Tastan yapilmis büyük bir kilisedir. Kilise tavanindaki Isa resmi tahrip görmüstür. Kilisenin girisleri yikilmis durumdadir.
 
YOZGAT'IN CAMILERI
ÇAPANOGLU CAMII : 1779 yilinda Mustafa Bey tarafindan yaptirilmistir. Yapi kubbeyle örtülü 3 bölmeli son cemaat yeri ile tek kubbeli ana mekandan olusmaktadir. 1794 yilinda Süleyman bey bunun önüne benzer planda ikinci bir mekan ekletmistir. Daha sonra en disa küçük bir giris revayi eklenmistir. Arka arkaya dizilmis bu yapilar yakin zamana degin genç dönem Osmanli resim sanatinin özgün örnekleriyle bezenliydi. Ancak yapilan onarimlarla resimleri çogu yok olmus yada degismistir. Ana mekanda mahfildekiler disinda büyük ölçüde özgünlügünü yitirmistir. Iki bölümden olusan Yozgat'in en büyük caminin önündeki tarihi bir sadirvan bulunmaktadir.
 
BASÇAVUS CAMII : 1800-1801 yillarinda Çapanoglu Süleyman Bey'in Basçavusu Halil Aga tarafindan yaptirilmistir.Caminin iç mekani kare planlidir. Kirma çatili,tas ve tugla karisimi kagir bir yapi olan caminin kuzeybatisina yapisik yuvarlak gövdeli minaresi ile büyük bir avlusu vardir. Bati tarafi haz ire olarak kullanilmistir. Caminin mihrabi tezniyatsiz olup mihrabin üzerinde ayni seviyede devam eden agaçtan oyma stilize dal ve çiçek motifleri yer alir. Güney cephede ve tavana yakin yerlerde sivri nal kemerli alçi isleri ve renkli camlarla bezeli pencereler mevcuttur.
Kayyumzade (Demirci Ali Efendi) Camii : 1804 yilinda Cevheri Ali Efendi tarafindan yaptirildigi yazitindan anlasilmaktadir. Kirma çatili son cemaat yeri olan haremin birlestigi kuzeydogu kösesinde,çokgen minaresi bulunan ve genis avlu içinde kurulmus olan yapiya kuzeydeki tek kapidan girilir .Caminin mahfil galerisinde ahsap oyma bitkisel ve geometrik motifler,kemerlerde ise Barok tarzda kalem isleri vardir. Kare biçimli tavan göbegi geometrik motiflerle bezelidir.
CEVHERI (CEVAHIR) ALI EFENDI CAMII : Yazitina göre 1788 yilinda Çapanogullari döneminde Cevahir (Cevheri) Ali Efendi tarafindan Haci Mehmet Aga adina yaptirilmistir. Cami kareye yakin dikdörtgen bir plan üzerine kurulmus,düz ahsap tavanlidir. Yapiyi çevreleyen sari kesme tastan yapilmis avlu duvari vardir. Caminin kuzeydogusunda yapisik,kare kaide üzerine oturan,armudi iri topuklu,çokgen gövdeli,beyaz kesme tastan yapilmis minaresi,kemerli profillerle genisleyen serefe ve kursun kaplamali külahi ilgi çekicidir
YOZGAT'IN TÜRBELERI
OSMANPASA TÜRBESI : Merkez Ilçe Osmanpasa Kasabasindadir. Camiye bitisik,kubbeli,kübik,moloz tas yapidadir. Yapim tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapi içindeki sandukadan 1240' tan sonra yapildigi anlasilmaktadir. Türbeye güneydeki yuvarlak çift kurali büyük bir kapidan girilir.
AKDAGMADENI ALI ÇELEBI TÜRBESI : Çaliskan köyündeki türbenin 1466 veya 1467 tarihleri arasinda yapildigi sanilmaktadir. Dikdörtgen planli,beldenken tarzinda türbeler grubuna giren bu türbe,kare planli “L” ayaklar arasinda üç sivri kemere ve duvara pandantifle oturan ufak kubbeli bir yapidir. Türbe içinde ve disinda birer mezar tasi vardir.
ÇAYIRALAN ÇERKEZ BEY TÜRBESI : 1855' e tarihlesen türbe,kare kaide üzerine oturan,sekizgen prizma gövdeli,kuzeye açilan eyvanli ve kubbelidir. Osmanli türbeleri gibi yalin katli ve kubbelidir. Sembolik lahit odasini distan sivri kemer silmeli üç dikdörtgen pencere aydinlatir. Tas kemerli bir kapisi olan esas mezar odasina,dört basamakli bir merdivenle inilir. Kare planli esas mezar odasinin üzerini aynali tonoz örter. Içeriyi rüzgar deligi aydinlatir.
ÇANDIR SAH SULTAN HATUN TÜRBESI : 1500 yilinda yapilan türbe Dul kadirli Beyi Alauddevle'nin oglu Sahruh'un karisi Sahsultan'a aittir. Düzgün kesme taslardan örülmüs,sekizgen gövdeli ve içten kubbe,distan pirimi dal çatiyla örtülü asil bölümle,buraya dogrudan eklenmis besik tonozlu derin eyvan bölümünden olusmustur. Duvar yüzeyinden hafif taskin profillerle,basik kemerli asil girisin üzerindeki fazla derin olmayan bes sirali mukarnasla degerlendirilmistir.
 
YOZGAT TURIZMI
TURIZM ALANLARI
Av Turizmi: Yozgat çevresi, iklim ve bitki örtüsünün elverisli olmasi nedeniyle Iç Anadolu Bölgesi'nin Av merkezi haline gelmistir. Yozgat ve çevresinde avlanmak için Ankara, Istanbul, Zonguldak, Izmit, Tokat, Kayseri ve Sivas basta olmak üzere çesitli illerden avcilar gelerek gruplar halinde av yaparlar. Günümüzde yapilan yanlis ve biçimsiz avlanma neticesinde avcilik gerileme göstermistir. Yozgat'ta ki Avcilar Dernegi'nin bilinçli av yapma dogrultusundaki çalismalari devam etmektedir. Bunun sonucunda avcilik büyük mesafe kaydetmis durumdadir. Ayrica Tarim Orman ve Köy Isleri Bakanligi, Orman Genel Müdürlügü Merkez Av Komisyonu kararlari dogrultusunda av bölgeleri korumaya alinmistir. Yozgat'ta güzel keklik, tavsan, bildircin, çil keklik, üveyik, çakal, hopal, ördek, tilki, samur, kurt, domuz, ayi gibi hayvanlarin avi yapilmaktadir
Sportif Amaçli Turizm: Yozgat ili Gelingüllü baraji su sporlari için uygun bir yerdir. Sulama amaçli yapilan Gelingüllü baraji insanlarin bos zamanlarinda piknik amaçli ve balik avlamasi için gittikleri yerlerdendir.
 
GEZILECEK YERLER(DOGAL GÜZELLIKLER)
YOZGAT ÇAMLIGI MILLI PARKI
Yozgat'in 265 hektarlik büyük çamligi 1958 yilinda Milli Park haline getirilmistir. Bakanlar Kurulu Karariyla kullanma ve irtifa hakki Orman Genel Müdürlügüne verilmistir. Sehrin hemen 2 km. güneyinde yer alan Çamlik Milli Parki güzel bir dinlenme ve eglenme yeridir. Içerisinde bulunan çam çesidinin bir benzerinin sadece Kafkaslarda oldugu bilim adamlarinca tespit edilmistir. Yozgat'a 2 km. lik bir asfalt yolla baglanir.Içerisinde 3 yildizli bir otel mevcuttur. Ayrica Il Özel Idaresince yaptirilan gazino ve restoran,kamp yerleri,çocuk oyun parki,soguk çesmeleri,temiz havasi ve bitki örtüsüyle görülmeye deger bir yerdir. Yozgat Il Merkezi'ndeki ormanlik alan, kent merkezinin güneyinde bulunan Çamlik (sogluk:Sogukluk) Tepesi'nin kuzey yamaçlari boyunca yer almaktadir. 953.754 ha (% 13.3) ormanliktir. “Yozgat Çamligi” denilen bu ormanlik alan; Türkiye'deki Ilk Milli Park alanidir. Deniz seviyesinden ortalama yüksekligi 1301 metre, en yüksek noktasi olan Sogluk Tepesi ise, 1680 metredir Yapilan arastirmalardan anlasildigi üzere, 300 yil önce Yozgat Ili ve çevresinde genis alanlari kaplayan karaçam ormanlari usulsüz yararlanma ve yerlesmelerle tahrip edilmis, yari kurak iklim sartlarindan dolayi da, bir daha yetismemistir. Çamlikta bulunan karaçamlar, Dünyadaki ender türlerden olup, Kafkasya ve Yozgat Çamligi'nda yer almaktadir. Diger çam türlerinin tümü, 100 yasini geçtikten sonra büyüme ve tohum verme yetenegini kaybetmesine ragmen, Kafkas Karaçami (Pinusnigra zigroviskiyana) 300 - 500 yasinda dahi büyüme ve tohum verme yetenegine sahiptir.
KAZANKAYA VADISI (KANYONU)
Aydincik Ilçe merkezine 10 km. uzakliktaki Kazankaya Kasabasi sinirlari içerisindedir. Girisi Kazankaya Kasabasinda baslayan kanyonun uzunlugu 10 km.dir. Yesil irmagin bir kolu olan Çekerek irmaginin içinden geçtigi kanyonda kayalara islenmis eserlere ve magaralara rastlanmaktadir. Vadide dogal hayat gözlemlemek ve yürüyüs sporu yapmak,balik avciligi yapmak ve mevsime göre Dagcilik sporu yapmak için uygun bir alandir. Kazankaya Belediyesi tarafindan her yil festival düzenlenmektedir. Kazankaya Vadisinde Helenistik döneme ait yerlesim izleri bulunmaktadir.

YIMPAS KÜLTÜR PARKI

Yimpas Kültür Park Yozgat Sivas karayolunun 12. Kilometresinde Yimpas Holding tarafindan bundan 6 yil önce 24.000 m2'lik bir alan üzerine kurulmustur. Tasidigi kültür unsurlarinin yani sira ayni zamanda iyi bir gezinti yeri niteligindedir. Parkta tarim aletlerinden dokuma tezgahina, degisik cografyalara özgü bitki ve agaç türlerinden tas isçiligine kadar uzanan zenginlikte eserler yer almaktadir. Havuzdaki alabaligi ve yöreye özgü tandir kebabiyla da Yimpas Kültür Park, nezih bir mekan özelligini tasimaktadir. Yimpas Fabrikalar Sahasi'ndaki Kültür Park, adeta bir açik hava müzesidir.
 
YOZGAT KAPLICALARI SIFA DAGITIR
Yozgat Ili Kaplica bakimindan oldukça zengin bir Ildir. Akdagmadeni, Bogazliyan, Sarikaya, Saraykent, Sorgun ve Yerköy Ilçelerinde sicak su kaplicalari mevcuttur. Yozgat'taki kaplica sularinin romatizmal hastaliklar,kirik-çikik rahatsizliklari,kadin hastaliklarina iyi geldigi Saglik Bakanliginca yapilan tahliller neticesinde tespit edilmistir. Söz konusu kaplica alani Turizm Bakanliginin çalismalari sonucunda, Bakanlar Kurulu Karariyla Turizm merkezi ilan edilmis ve imar plani hazirlanarak yatirimcilarin ilgisine sunulmustur. Ilçelere ulasim oldukça kolaydir. Yozgat'tan oldugu gibi Ankara'dan her saat otobüs vardir
SARIKAYA KAPLICALARI
Yozgat'in 80 km. güneydogusundaki Sarikaya Ilçesinde bulunan kaplica sulari Flüorür içeren Oligometalik sular grubundan olup, 48 C sicakliga ve 28 lt/sn. debiye sahiptir. Tip Otoriteleri tarafindan ise, romatizmali agrilar, artroz (Eklem Kireçlenmeleri) kalça-eklemi kireçlenmeleri, deyeneratif Romatizmalar, bel fitiklari ve buna bagli Siyatik agrilari, agrili kadin hastaliklari, kadinlarin enfeksiyon sekeline bagli olarak süregelen akintilar, spastik agrilar, spastik kolitler, böbrek taslarinin düsmesinde üre ter üzerinde spazmalitik etki, karaciger ve safra kesesi taslari, cilt hastaliklari gibi rahatsizliklara iyi geldigi saptanmistir. Toplam 64 oda ve 164 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Bu kaplica, 600 yatak kapasitesiyle Yozgat'in en fazla yatak kapasitesine sahip kaplicasini teskil etmektedir.
BOGAZLIYAN BAHARIYE (CAVLAK) KAPLICALARI :
kaplica suyu Bikarbonatli, Klorürlü, Sülfatli sular grubundan olup, 32 C - 44 C arasinda 320 lt/sn. debiye sahiptir. Saglik Bakanligini verilerine göre, romatizmal agrilar, kirik-çikik sekelleri, kadin hastaliklari, kronik bronsit, üst solunum yollari rahatsizliklari, safra kesesi taslari, karaciger ve mide rahatsizliklari ile a agrilarin dindirilmesinde etkili olmaktadir. Toplam 100 yatak kapasitesine sahiptir.
SORGUN KAPLICALARI :
Yozgat'in 33 km. dogusundaki Sorgun Ilçesinde bulunan kaplica sularinin Klorlu Sülfatli, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat sular grubundan olup, 50 C-61 C arasinda bir sicakliga ve 41 lt/sn. debiye sahiptir. Kronik iltihapli hastaliklar, spazm benzeri hastaliklar, kirik-çikik sekelleri, agrili kadin hastaliklari, romatizmal agrilar ve radyoterapi yönden iyi geldigi saptanmistir.Söz konusu kaplica alaninda hizmet veren tesislerin olmasi yaninda, yatirim yapacak mütesebbisler için de çok önemli sayilacak bir alan ve kaynak da mevcuttur.Doguyu batiya baglayan E 88 karayolu Sorgun Ilçesi merkezinden geçmesi nedeniyle ulasimi oldukça kolaydir. Ankara ve Yozgat'tan da her saat otobüs vardir.
YERKÖY KAPLICALARI :
Yozgat'in 34 km. batisinda yer alan, Klorlu, Sülfatli sular grubundan olan Yerköy Ilçesindeki kaplica sularinin 44 C dir. Saglik Bakanliginin yapmis oldugu analizler sonucunda Nevrit, nevralji, kirik-çikik sekelleri, kadin hastaliklari, romatizmal hastaliklar, kronik romatizmal hastaliklar, çesitli agrilar, cilt hastaliklari Kaplica merkezinde yapilan kazilarda, çesitli tarihi eserler ortaya çikarilmistir. Kaplica alaninin eski dönemlerde de kullanildigi anlasilmaktadir. Halk arasinda Uyuz hamami olarak bilinen yörede, kaplica sularinin olusturdugu birikintide çamur banyosu da yapilmaktadir . Kaplica alani ; Kültür ve Tabiat Varliklari Koruma Kurulunca Sit Alani olarak ilan edilmistir. Toplam 300 yatak kapasitesi mevcuttur.
SARAYKENT KAPLICALARI :
Yozgat'in 71 km. dogusundaki Saraykent ilçesindedir. Kaplica suyu; Sodyum Klorürlü, Sodyum Bikarbonatli, Kalsiyum Sülfatli sular grubundan olup, 70 C ile 74 C sicakliginda 10-14 lt/sn. debiye sahiptir. Romatizmal hastaliklar,kirik-çikik sekelleri, kadin hastaliklari, nevrit ve polinevritler vb. hastaliklar için sifalidir.Toplam 80 yatak kapasitelidir
 
YAYLALAR
BOZOK YAYLASI
Yozgat Ili topraklarinin bulundugu bölge Bozok Yaylasi olarak adlandirilir. Kizilirmak yayi içerisinde kalan yayla,delice irmagi ve Çorum suyuna karisan vadilerle yarilmis hafif dalgali düzlükler meydana getirirler. Bu yayla doguda Akdaglara dayanir. Kuzeydoguda Deveci daginin batiya dogru ilerleyen kollari düzlükler arasinda kaybolur. Güneybatida Kirsehir'e dogru yeniden basik daglar belirir. Bunlarin arasinda Bozok yaylasinin yükseltisi 1200-1400 m. arasindadir. Yayla Kuzeybatiya dogru alçalir.800 metreden asagiya Kizilirmak taban ovasina uzanir.

CEHIRLIK

Yozgat-Bogazkale (Hattusas) yolu üzerindedir. Yozgat'a 2 km. uzakliktadir. Gelin Kayasi ve Yabani Laleleriyle ünlüdür. Ilkbaharda açmaya baslayan laleler yaz boyunca Cehrilige ayri bir güzellik katar. Halk arasinda Laleler Ülkesi olarak bilinen Hollanda'ya lale tohumlarinin (soganlarinin) buradan götürüldügü söylenir.

 
HISARBEYLI (YOGURTYURDU) YAYLASI
Akdag ormanlari içerisindedir. Hasbek-Hisarbeyli-Akdagmadeni yolu içerisinden geçmektedir. Iki tepe arasindan büyükçe bir dere akar. Tepenin bir yani çamlarla diger yani küçük bitki örtüleriyle kaplidir. Hasbek ve Hisarbeylilerin yaz aylarinda çiktiklari yayla konumundadir. Soguk su kaynaklari çok fazladir.Hafta sonlarinda Kayseri ve çevre halkinin piknik alanidir. Yogurduyla ünlüdür.
KADIPINARI
Akdag ormanlari içerisinde çok genis bir alana yayilan çam,mese ve çesitli agaç türleri,temiz soguk sulari,ve çesitli av hayvanlari bulunan bir bölgedir. Akdagmadeni Ilçesinin kuzeybatisinda ilçeye 2 kilometre mesafededir. Milli Parklar Genel Müdürlügü'nce orman içi dinlenme tesisi programina alinmis,çevre düzenlemesi,otantik yapida kir gazinosu,dinlenme evleri, yagmur barinagi ocaklar ve benzeri gibi tesisler yapilmistir. Bölgede geyik üretme çiftligi de bulunmaktadir.
AKDAGMADENI ORMANLARI
Çok genis bir alana yayilan,içerisinde çam,mese ve degisik agaç türleri temiz soguk sulari,çesitli av hayvanlariyla ünlü bir bölgedir. Bu bölge bahar aylarindan baslayarak büyük bir hareketlilik gözlenir. Bölge insanlarinin yaylalarina gidisi yaz ve bahar aylarini yaylalarinda geçirerek havalarin sogumasiyla yaylalardan göçleri görülmeye degerdir. Sicak havalarda çevreden gelen insanlar soguksu pinarlarinin basinda eglenerek vakit geçirirler.
ÇAYIRALAN ORMANLARI
Ilin güneydogusunda yer alan Çayiralan Ilçesi dolaylarinda karaçam,ladin,mese ve kavak agaçlarindan olusan gür ormanlar vardir. Içme suyu ve otopark mevcuttur. Yörenin dinlenme yeridir.Suyu ve nefis havasiyla ragbet gören bir bölgedir.
KARANI (KARANLIK ) DERE VADISI
Yozgat'in Sefaatli Ilçesi ile Yerköy Ilçesine boylu boyunca uzanan ve içerisinden Delice irmagi geçen kenar bahçelikleri özellikle ayvaliklariyla meshur olan vadi, gezi , bisiklet sporu ve av sporuna elverislidir.Güzel bir piknik ve mesire alanidir. Sportif amaçli Bisiklet Sporu Parkur alani olarak belirlenmistir.

'
  Bu Yazı 4121 Defa Okundu

Konurlu.com haber ve fotoğraflarına; haber bantlarımızdan, kaynak göstererek yayın yapan kardeş sitelerden ve de emek hırsızı kopyacı kurum, dernek, köy ve kişisel web sitelerinden de ulaşabilirsiniz.
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Sitemiz Guzelmi ?

Evet Çok Güzel Olmuş  [38]
Güzel İdare Eder işte  [5]
Biraz Çalışmanız Lazım  [32]

  

Durum 
14359030 gösterildi,  75 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin