E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
      Yozgat Haber
 Yazilari Küçült Yazilari Büyült
15.09.2008
Tarlada Çalışan Çocuklar İçin Çadır Okul Açıldı
Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü, Mevsimlik İşçi Olarak Çeşitli İllerden Gelen Ailelerin Çocuklarını Çadır Okullarda Eğitecek. Milli Eğitim Müdürlüğü, Mevsimlik İşçi Velileri de Halk Eğitim Müdürlüklerinde Görevli Öğretmenler Kanalıyla Sağlık Konuları Başta Olmak Üzere Değişik Kurslarla Eğitecek. İlk Etapta Üç İlçede Kurulan Çadır Okullar İşçi Öğrenciler Yaşadıkları İllere Dönene Kadar Açık Kalacak.

Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü, mevsimlik işçi olarak çeşitli illerden gelen ailelerin çocuklarını çadır okullarda eğitecek. Milli Eğitim Müdürlüğü, mevsimlik işçi velileri de halk eğitim müdürlüklerinde görevli öğretmenler kanalıyla sağlık konuları başta olmak üzere değişik kurslarla eğitecek. İlk etapta üç ilçede kurulan çadır okullar işçi öğrenciler yaşadıkları illere dönene kadar açık kalacak.

 

Yeni eğitim-öğretim yılı birçok ilde sıkıntılı başladı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen yaz tatilinin ardından tekrar okula 'merhaba' dedi. Ancak bazı öğrenciler, ailelerinin mevsimlik işçi olması sebebiyle okul sıralarında oturmak yerine tarlalarda çapa sallamaya devam ediyor. Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta; Doğu ve Güneydoğu illerinden mevsimlik işçi olarak gelen ailelerin memleketlerine dönüşü geçikince eğitimden mahrum kalan çocukları için çadır okul projesi hayata geçirildi. Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü, il genelinde mevsimlik işçi olarak çalışan ailelerin çocuklarını tek tek tespit etti. Aileleriyle görüşen milli eğitim yetkilileri okul çağındaki çocukların eğitimlerinin yarım kalmaması için çadır okullar kurdu. Aileleri tarlada çalışan çok sayıda çocuk memleketlerine dönünceye kadar eğitimlerini bu çadırlarda sürdürecek. Yozgat Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız, proje kapsamında il genelinde sayım yapıldığını söyledi. Mevsimlik işçi olarak gelen ailelerle tek tek görüştüklerini vurgulayan Müdür Gamsız, "Arkadaşlarımızla birlikte Boğazlıyan, Şefaatli ve Yerköy İlçeleri başta olmak üzere bir öğrenci taraması yaptık. Seyyar çadırlar kurarak bu çocuklara eğitim vereceğiz. Şu ana kadar 500 civarında öğrenci tespit ettik. Ailelerle de görüştük. 3 ilçede çadır okul kurduk. Çocukların her türlü kırtasiye, giyim ve okul ihtiyaçlarını da karşılayacağız." dedi 

Ailelere de eğitim verilecek

Milli eğitim tarafından hazırlanan proje kapsamında mevsimlik işçi olarak gelen aileler de eğitime alınacak. Kurulan çadır okullarda halk eğitim merkezi öğretmenleri sağlık eğitimleri, okum yazma ve meslek edindirme kursları açacak. İl Milli Eğitim Müdürü, çadır okullarda sadece öğrencilerin değil aynı zamanda aile bireylerinin de eğitileceğini aktardı. Eğitimin aileden başladığını belirten Gamsız, " Bakanlığımız okuma yazma bilmeyen kalmasın diye birçok proje yürütüyor. Bize düşen çalışan ailelerimizin çocuklarının eğitim sorununun çözmenin yanı sıra aileleri de eğitmek. Çadır okul projemiz kapsamında halk eğitim merkezlerinde görevli öğretmenler ailelere meslek edindirme kursları, okuma yazma kursları ve değişik branşlarda eğitim verecek." şeklinde konuştu. (CİHAN) 

 

 
Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 7416   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Haber : webmaster     

 
 BU HABER İÇİN YAPILMIŞ OLAN YORUMLAR    (Toplam Yorum : 0 ) TÜM YORUMLAR

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

 
 Yozgat Haber ... DİĞER BAŞLIKLAR   15.09.2008
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Hangi Takımı Tutuyorsunuz

Trabzonspor  [14]
Fenerbahçe  [46]
Galatasaray  [94]
Beşiktaş  [9]
Yozgatspor  [48]

  

Durum 
13003298 gösterildi,  211 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin