E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
      Genel Haber
 Yazilari Küçült Yazilari Büyült
15.09.2008
El öpmeyi sevmem, '3 kişinin elini öpün' derim
Başbakan Erdoğan mezun olduğu okulun akademik yılı açılış töreninde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet döneminde eğitime en büyük yatırımın son 6 yıl içinde yapıldığını bildirdi.

Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet'teki rektörlük binasında düzenlenen 2008-2009 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün ayrı bir heyecanı, coşkuyu ve gururu taşıdığını söyledi.

Bundan 27 yıl önce 1981 yılında o günkü adıyla Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduğunu hatırlatan Erdoğan, ''27 yıl sonra başbakan olarak mezun olduğum üniversitenin eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde bulunmak ve sizlere hitap etmek beni duygulandırdı. Marmara Üniversitesi öğrencisi ve mezunu olmaktan hep gurur duydum. Bundan sonra da gurur duymaya devam edeceğim'' dedi.

Erdoğan, Anadolu geleneklerinde aşırı bir şekilde el öpme bulunduğunu belirterek, ''El öpmeyi sevmem. '3 kişinin elini öpün' derim. Babanızın, annenizin ve hocanızın.... Bunun dışında asla. Aksi, ifade edemeyeceğim çirkinlikte bir tehlikedir. Çünkü o öz güveni alır götürür. O adeta sizi köleliğe doğru iter. Bu toplum, köleler veya tabulaştırma anlayışının olduğu insanlardan müteşekkil bir toplum olmamalıdır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bu yıl kuruluşunun 125. yıl dönümü kutlanan Marmara Üniversitesi'nin Türkiye'nin en eski, köklü ve seçkin üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, ''başarı dolu yıllar'' diledi.

EĞİTİME YATIRIM YAPMANIN GEREKLİLİĞİ

Her açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrencileri birer cumhurbaşkanı, başbakan, siyaset ve bilim adamı, sanatçı ve iş adamı adayı olarak gördüğünü ifade ettiğini dile getiren Erdoğan, kendilerinin bu koltuklarda emanetçi olduğunu, günü, saati geldiğinde bu koltukları genç kuşaklara teslim edeceklerini söyledi.

''Geleceğin Türkiye'sinin bugünkünden daha iyi, daha müreffeh ve daha kalkınmış ve ilerlemiş olmasını gerçekten istiyorsak gerçekten arzu ediyorsak bugünden yapmamız gereken en önemli şey, eğitime yatırım yapmaktır'' diyen Erdoğan, 2002 yılında iktidara geldiklerinde eğitimde pek de iç açıcı olmayan bir manzarayla karşılaştıklarını ifade etti.

Erdoğan, okul imkanı olmayan yüz binlerce çocuğun yanı sıra okul imkanı olsa bile okula gidemeyen de yüz binlerce çocuk bulunduğuna işaret ederek, özellikle okula gidemeyen 780 bin kız çocuğunu okula gönderebilmek için bir kampanya başlattıklarını ve şu ana kadar da 300 binini okullu yaptıklarını kaydetti.

Dünya'nın internet aracılığıyla ''küçük bir köy haline dönüştüğünü'' ancak Türkiye'de illerde dahi bilgisayar tuşuna basmamış, bilgisayarla tanışmamış öğrenciler bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, 6 yılda 123 bin yeni dersliği Türkiye'ye kazandırdıklarını, 8 veya daha fazla sınıfı olan tüm okullarda da bilişim teknoloji sınıflarını kurduklarını anlattı.

OKULLAŞMA ORANI

Bugün öğrencilerin yüzde 95'inin bilişim sınıflarından, bilgisayarlardan ve hızlı internetten yararlanır duruma geldiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz iktidara geldiğimizde okullaşma oranı yüzde 27 idi. Bugün ise yüzde 36... İddia ediyorum, Cumhuriyet kurulduğu dönemden sonra eğitime en büyük yatırım son 6 yıl içinde yapıldı. Bunu bizden öncekileri eleştirmek için söylemiyorum. Ancak istiyoruz ki bizden sonra bu koltuklara oturacak olanlar bizi bu şekilde anmasınlar. Bugünün öğrencileri yarın bu koltuklara geldiklerinde bizi hayırla ansınlar. Bizim reformlarımızı, yatırımlarımızı, hedeflerimizi daha ileri noktalara taşısınlar. Hükümet olarak da başbakan olarak da bu sorumluluğun bilincinde eğitim ve öğretimi süratle yarınlara taşımanın gayretiyle bu süreci işleteceğiz. Çok yoğun bir şekilde bu konuda çalışıyoruz.''

DEVLETİN GÖREVİ

Başbakan Erdoğan, törende yapılan konuşmalarda dile getirilen tespitlere katılmamanın mümkün olmadığını, ama Türkiye'de her şeyi devletten bekleme anlayışının en büyük yanlış olduğunu söyledi.

Erdoğan, devletin düzenleyen, denetleyen, koordine eden bir anlayışla bu işe el atmış olması halinde bugün çok daha ileri mesafelerde olunacağını vurguladı.

Bunu eğitimde ve sağlıkta devreye soktuklarını dile getiren Erdoğan, sağlıkta bu işin sadece devletle yürümeyeceğini ve devlet olarak bu işi koordine edeceklerini söylediklerini kaydetti.

Erdoğan, hizmet alımıyla hem kalitenin yakalanacağını hem de kuyruklardan kurtulunacağını dile getirerek, şöyle dedi:

''Peki bu adımı attık. Bu yasaları çıkardık. İş bitti mi? Hayır, bitmedi. Çünkü bu geçiş henüz daha sağlıklı bir durum arz etmiş değil. Daha eksikler var, ama inanıyorum ki zaman içinde bu eksiklerimizi de gidereceğiz. Şu anda devlet sağlıkta yatırımlardan birçok yerde kurtulmuş vaziyette.''

Başbakan Erdoğan, devletin yatırımlarını özel sektörün ya da vakıfların yatırım yapmadığı yerde yaptığını, dolayısıyla oradaki vatandaşların sorunlarını artık ilkel sağlık ocaklarında değil, bir kaç il atlayarak farklı illere gitmeden kendi ilinde kurulan modern hastanelerde çözebildiğini kaydetti. 

 

 

 
Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 68294   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Haber : webmaster     

 
 BU HABER İÇİN YAPILMIŞ OLAN YORUMLAR    (Toplam Yorum : 0 ) TÜM YORUMLAR

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

 
 Genel Haber ... DİĞER BAŞLIKLAR   15.09.2008
    Mutlu Yillar        
    “2 MİLYON MÜSLÜMAN ÖLDÜRÜLDÜ”        
    BERAT KANDİLİ MESAJI        
    TC vatandaşlık kanunu onaylandı        
    Enkaza ulaşıldı, kurtulan yok        
    "Erdoğan'ı dört gözle bekliyorum"        
    YILMAZ KARAKOYUNLU'DAN ÇARPICI TESPİTLER        
    TELEFON KAYDI AÇIKLANDI        
    Hakkari'de 5 asker şehit        
    Hainler yakalandı        
    O da yol, bu da yol        
    Dilenciden Yeni Taktik        
    Bıçaklı gaspçıya linç girişimi        
    Marmaris elden gidiyor        
    baktığı ceset ağabeyinin çıktı        
    El öpmeyi sevmem, '3 kişinin elini öpün' derim        
    Tecavüze uğradığını polisten öğrendi        
  Geri Dön        Bu Kategoride Toplam 17 Adet Haber Var.
Sayfa :   [1]
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Sitemiz Guzelmi ?

Evet Çok Güzel Olmuş  [38]
Güzel İdare Eder işte  [5]
Biraz Çalışmanız Lazım  [32]

  

Durum 
12970497 gösterildi,  75 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin