E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
      Dunya Haber
 Yazilari Küçült Yazilari Büyült
15.09.2008
ABD'li komutandan çok önemli açıklamalar
ABD’den en üst düzeyde Montrö güvencesi geldi. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un bu görevdeki ilk konuğu olan ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mullen Ankara’dan “Montrö’ye bugune kadar uyduk bundan sonra da uyacağız” güvencesi verdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen Türkiye'de

- ABD Genelkurmay Başkanı söz verdi.

- Montrö’ye uyduk uyacağız

- ABD’li Amiralden Rusya’ya gözdağı

- PKK’ya karşı istihbarat paylaşımı sürecek

Mullen temaslarının sonunda düzenlediği basın toplantısında Washington yönetiminin Gürcistan’a insanı yardımı askeri gemilerle gönderirken Montrö anlaşmasına uyduğunu vurguladı. Mullen ABD gemileri bölgeye insani yardım götürmek için girdi bu ABD’nin yaptığı rutin bir uygulamadır. Daha öncede çeşitli kriz ve felaketlerde yardımlar ABD gemileri tarafından götürülmüştü. Bunun son örneği de Endonezya’da yaşanan tsunami felaketiydi dedi.

Amiral “Neden sivil değil de askeri gemilerle gönderiyorsunuz” sorusuna ise “Krizin yarattığı aciliyet bunu gerektirdi. O anda bu gemiler müsaitti. Bizde onlarla gönderdik” dedi.

Oramiral Mullen, ABD’nin Montrö’de değişiklik isteyip istemediği ile ilgili soruya ise “Öyle bir talebimiz yok. Montrö anlaşması çerçevesinde hareket ediyoruz. Tüm Amerikan gemileri Montrö’nün şartlarına uymaktadır” yanıtını verdi.

RUSYA’YA GÖZDAĞI

ABD Genelkurmay Başkanı Gürcistan’ın NATO üyeliğine ise ülkesinin desteğinin devam ettiğini açıkça ifade etti. Mullen, “Bu krizden sonrada Gürcistan’ın NATO’ya üye olabileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna da “Gürcistan NATO üyesi olma yolunda ilerleyen bir ülkedir. Ancak son üye olan ülkelerin de gösterdiği gibi bu yol uzun bir yol da olabilir. Ancak bu durum taahhüt altındadır. Gürcistan NATO üyesi olursa NATO kuralları gereği, gerekli olduğu anda kolektif savunmadan yararlanacaktır” dedi.

Rusya’yı Gürcistan’da “işgalci” olarak nitelendiren Genelkurmay Başkanı “Rusya’nın Gürcistan’ı işgali hepimizi endişelendirdi. Gelecekte de Rusya’nın bu tip hareketlere başvurmaması gerektiğini göstermeliyiz” dedi.

NATO KARADENİZ’E GİRECEK Mİ

ABD’nin Montrö’ye uymaya devam edeceği garantisini veren Mullen NATO’nun Karadeniz’de görev üstelenip üstlenmeyeceği konusunda muğlak konuşmayı tercih etti. Karadeniz’in “uluslar arası su” olduğunu vurgulayan Oramiral Mullen “Hem Karadeniz’in uluslar arası su olduğunu göz önüne alarak hem de Montrö anlaşmasına uyarak burada varlığımızı istiyoruz” diye konuştu.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI SÜRECEK

Ankara’daki temaslarında Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Başbuğ ile görüşmelerinde PKK’ya karşı ortak mücadelesinin de ele alındığını söyleyen ABD Genelkurmay Başkanı, terör örgütüne karşı Ankara ile Washington arasındaki istihbarat paylaşımının süreceği mesajını verdi.

“Benim Ankara ziyaretimin asıl amacı askerden askere iki ülkeyi de ilgilendiren konuları görüşmek. Bu çerçevede PKK terör örgütüne karşı mücadelede işbirliğinin sürmesi gerektiğini de görüştük” dedi. PKK’nın terör örgütü olduğunu birkaç kez tekrarlayan Mullen “Teröristlere karşı mücadele sürdürülmelidir. Bizde ABD olarak, Türkiye’den böyle bir talep geldiği sürece desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

IRAK’IN BİRLİĞİ KORUNMALI 

Görüşmelerinde Irak’taki istikrarında ele alındığını anlatan Oramiral Mullen Kerkük konusunda soruları ise şöyle yanıtladı. 

“Kuzey Irak’ta barış ve istikrar son derece önemlidir. Burada çözülmesi gereken sorunlar var.b unlar çoğunlukla siyasi sorunlar. Dolayısıyla hem Irak’taki, hem de ABD ve Türkiye’deki politikacılar bu sorulara endişeyle yaklaşıyorlar ve çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bizim düşüncemiz sorunların barışçıl yollarla, Irak’ın istikrarı ve birliği bütünlüğü çerçevesinde çözülmesidir” 

AFGANİSTAN VE IRAK KONUSUNDA ÖZEL TALEP YOK

ABD Genelkurmay Başkanı Ankara temasları sırasında ne ABD askerlerinin Irak’tan çekilme süreci, ne de Afganistan’da Süren NATO operasyonu konusunda Türkiye’den özel bir istekte bulunmadığını vurguladı. Türkiye ile Afganistan da ABD ’nin birlikte çalıştığını hatırlatan Oramiral Mullen, “Bu işbirliğinden çok memnunuz. Uzun vade de Afganistan ’da birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı bu ülkedeki işbirliğinin sadece askeri değil, Afganistan ’ın yeniden yapılandırılması için ekonomik ve sosyal alanda umduğunu söyledi.

İLK BENİMLE GÖRÜŞMESİNDEN MEMNUNUM

Konuşmasında birkaç kez Orgeneral Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olduktan sonra ilk kez kendisini ağırladığını söyleyen Amerikalı general “ Orgeneral Başbuğ’un bu göreve atandıktan sonra, onun ilk resmi konuğu olmaktan son derece memnunum” diye konuştu.

'

 

 
Bu Haberi Yazdır     |   Okunma : 8136   |   Tavsiye Et   |   Habere Yorum Ekle   |   Haber : webmaster     

 
 BU HABER İÇİN YAPILMIŞ OLAN YORUMLAR    (Toplam Yorum : 0 ) TÜM YORUMLAR

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış !

 
 Dunya Haber ... DİĞER BAŞLIKLAR   15.09.2008
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Hangi Takımı Tutuyorsunuz

Trabzonspor  [14]
Fenerbahçe  [46]
Galatasaray  [94]
Beşiktaş  [9]
Yozgatspor  [48]

  

Durum 
12985137 gösterildi,  211 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin