E-Posta Bak    Üyelik Formu |  Parolamı Unuttum     Kullanıcı Adı :     Şifre :

Konurlu Haber  | Konurlu Köyü  | Ekonomik Durum  | Tarihçe  | Kültür  | Konurlu Yemekleri  | Coğrafya  | İklim  | Nüfus  |
  :::   Murat Altun Yazısı, 16.06.2007
Yazilari Küçült Yazilari Büyült

^^Kızıl Elma^^

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

Merhaba dostlar!yine,yeniden size ulaştıran Allah cc.hamd,habibi hz.Muhammed efendimize salat ve selam olsun.

Bugün Babalar günü.Varlığımıza sebep olup,tek tek burada sıralayamayacağımız kadar hakları olan baba/atalarımızdan Allah cc. razi olsun,ve yakın zamanda aramızdan ayrılan Osman Günel abimizden de amiin.

Tarifi zor biraz fakat,herkesin gönlünde maziden günümüze kadar gelen duygular,hisler kültür hatta inanç olmuş,biraz da karmaşık olduğundan,muhatabımız anlamaz diye dostlarımıza dahi derdimizi açamamışız.

Misal;Çocukluğumuzda yediğimiz meyveler,çikolata vs.Gençliğimizdeki temiz aşk duyguları vd..filmler,şarkı/türkü,doğan-batan güneş,koku ve tat'lar bugün tekrar dalga dalga gelip gecerken,bize Cennet numün bir atmosfer yaşattığı gibi,hızla geçerken yakalamak istediğimiz Ütopya(hayal ülkesi)nin kahramanlarını arar o duyguları yeniden yaşamak isteriz.Gideriz köy'e eski mekanları gezer,eski türküleri dinler,bilemediğimiz fakat 15,30 yıl öncesinde bize aid kaybettiğimiz şeyleri arar bulamayız ve bu seferde Cehenneme döner güzel dünyamız.Büyüklerimizin yanındaiken ve bazı zaman ve mekanlarda... aldığım öyle lahuti duygularım vardı ki,yıllar sonra O'nları aynıyerlerde ve kişilerde bulamayınca kederlendim ve anladım ki bu Feyz,Aşk ve duyguların kaynağı o kişiler,yerler,zamanlar deyil,zamanların/mekanların üstünde aşk'ın sevginin kaynağı el-Vedüd(seven/sevilen)ve hakim(her şeye hakim ve hikmet sahibi) olanAllah cc.imiş.Hayatım-mematım,ibadetlerim ve bütün kulluğum,alemlerin rabbi olan Allah cc.a armağan olsun.(kur.kerim)

''Ben derdime derman aradım,derdim bana dermanimiş''der şair.Devrin Sultanı Selehaddin-iEyyüb-i hz.ızdıraptan yüzü gülmezmiş.Demişler efendim gülmekte ihsandır.Selehaddin Eyyübi:''Kudüs işgal altındayken nasıl gülebilirim''der ve Kudüs'ü feth edene kadar sarayları terk ederek cadırda yaşar.Allah cc. cümlemize bu şuuru versin.amiin.

Zafer'e götürecek ilk adım hayaldir.Sonra Rü'ya dır ki,Peygamberliğin 46 cüzünden bir cüzdür.Bir vakit Yusuf babasına: "Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.yusuf 4)Ve bircok badireler Ana ve babasını taht üzerine çıkardı, hepsi Yusuf için secdeye kapandılar.yusuf 100) ve daha nice rü'ya ile ilgili ayet ve hadisler...''Ben zaten hayallerimin ve dua'larımın gerçekleşmeyeceğinden deyil,böyle bir dert ve gaye içinde olmayaşımızdan yerimizde mıhlanıp,dünyanın kulu/kölesi olduğumuza kaniyim.''Bayezid-i Bestami hz.Merak edip,döneminin kutbu olacak büyük zatın ziyaretine varmış ki adam, demirci ve hiç'te enteresan bir hali yok.Tek derdi var o da ümmetin dertleri..işte onu yücelten buymuş.Ümmeti..ümmeti..diyen hz. muhammed'in güzel ahlakı.

Dün çalıştığım işteki şef yardımcı olamayınca Cum'a ya gidemedim.Ve daha benim gibi niceleri avrupa ve Türkiye'miz dahil futbol maçı,randevular vs.her şeye müsade ederken Cum'a da mü'minlerin Allah cc.ıle olan afsprak(randevu)larına izin vermemeleri ve herkesin bu konuda müftü gibi,kaza yapsanda olur,fazla fanatik olma gibi fetvaları ruhumuzda yaralar açıyor.Şimdi iyice anladımki,Ekmel(kemale ermiş)bu DiN Devlet olmadan asla yaşayamaz.Zaten Rabbimiz de bizim yeryüzünün emirleri olmamız gerektiğini bu olmadığında yeryüzünün kaos'tan,ateş ve kan'dan kurtulamayacağını muhtelif ayetlerle beyan ediyor:İNSANLARIN ELLERİNİN KAZANDIĞI YÜZÜNDEN,YERYÜZÜNDE FESAD(kaos.bozulma,)meydana geldi.buyuruyor Allahcc.

Allah'a ve peygamberlerine itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra içinize korku düşer ve devletiniz elden geçer. Bir de sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.(Enfal 46)

Kafirler de birbirlerinin dostlarıdırlar. Böyle yapmazsanız, yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat olur.(Enfal 73)

İş başına geçtiğinde yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak, ekini ve nesli yok etmek için didinir. Allah da bozgunculuğu sevmez.(bakara 205)

Benimde Kızıl Elma'm,Ülkü'm ve Ütop'yam adam gibi şereflice inandığım hayatı yeryüzünde yaşamak:Her kim izzet istiyorsa, bilsin ki, izzet tamamıyla Allah'ındır. O'na hoş kelimeler yükselir, onu da salih amel yükseltir.(el fatir 10) Tabii bu Devlete ulaşmak için onun sevdası,derdi/davası,hasreti ve dua ile Cihadı gerek ki içinde de,riya ve Kahraman desinler(sumu)gibi bir niyet olmamalı hatta büyük adamlar Cenneti bile unutur.Allah cc.Rizası için Cehennem ateşi bedenlerini yaksa,gönülleri gülistan olur.Tıpki hz.İbrahim'in tevekkülü ve imanı ile Nemrutun dev ateşinin gül bahçesine dönmesi gibi ki,mancınıkla havada ateşe düşme anında melek Cebrail,yardım edeyimmi deyince ibrahim as. Allah cc.beni görmüyormu dedi.Evet görüyor deyincede#Ozaman O bana yeter dedi"İşte bu yiğitliği ve tevekkülü O nu tek başına bir ordu denirya tekbaşına bir millet yaptı.Kur'an da Milleti İbrahim diye geçen terim ve bize hz Muhammed sav.gibi örnek gösterilmesi boşuna deyil.Müslümanların tanımlayamadığı peygamber tanımını islamla çokta ilgisi olmayan bir sanatçıdan duymak düşündürücü ve tabii sevindirici:Peygamber Zalimin karşısında dimdik duran,mücadele eden yiğittir.(Ahmet Kaya)Allah ona da Rahmet etsin.

Osmanlıyı nasıl 6 asır ayakta tutan sır İlayı kelimetullah ve Cihadsa,yıkanda Cihad ve Allah cc.Rızasından vd.değerlerden uzaklaşmak olmuştur.Ve M.İslamoğlu'nun İşaret ettigi gibi,önce Yürek Devleti'ni kurmalı,yoksa içerde Şirk,enaniyet,dünya perestlik fitne/ficur putları varken,dışardaki sembolik putları yıkmak hem traji-komik hemde imkansız.

Bu büyük işi başaracak yiğit kendini aşmış biri ise,arkasından kimse gelmesede tek başına gayesine varabilir.yukarda hz.İbrahimörneği.

Kahramanlık ne yanlız bir yükseliş demektir,nede yıldızlar gibi parlayıp sönmemektir.Ölümsüzlüğü düşünmek boşuna bir emektir,KAHRAMANLIK SALDIRIP BİRDAHA DÖNMEMEKTİR.(H.Nihal Adsız)

Zafer'in anahtarı ve benim yukarıdan_aşağıya anlatmak istediğim kahraman,kahraman olduğunu bile bilmeyen ki bu İhlastırAndolsun ki, Tevrat'tan sonra Zebur'da da yazmıştık ki: " Muhakkak yeryüzüne benim iyi(Salih) kullarım varis olacaktır."(enbiya 105)şu yukarıda altını çizdigim satırlardaki yiğittir.Hülasa Hayat,İman ve Cihaddır.(hz.Hüseyin ra.)Allah cc.cümlemize dünyada emniyet ve hidayet,ahirette Cennet ve Cemalullah ve hepsinin fevkinde Rızalillah.amiin.murataltun@hotmail.com 

   Bu Yazı 38980 Defa Okundu         Bu Makaleye Yorum Ekle


 
 BU MAKALE İÇİN YAPILMIŞ OLAN YORUMLAR  

Bu Makale İçin Henüz Yorum Yapılmamış !    Hz.insan ve Çile. 3.06.2013 [Gösterim : 1677]
    Bezm-i Elest. 13.05.2012 [Gösterim : 13081]
    Karmasik Duygular. 20.02.2012 [Gösterim : 18120]
    ateşten gömlek 2.01.2012 [Gösterim : 16769]
    Siyah gözlerin Ey yar... 7.12.2011 [Gösterim : 20078]
    Hicret..Dog kalbime bir Lahzacik.. 26.11.2011 [Gösterim : 24686]
    *fasildan fasila..istikbale.* 31.10.2011 [Gösterim : 22588]
    DokuNma bana SeNde yaNarsin-Mona Roza- 24.09.2011 [Gösterim : 22964]
    *Senden baska Dost bulamadim*yas 35 yolun yarisi.. 17.08.2011 [Gösterim : 24518]
    *yas otuzbes yolun yarisi.. 27.07.2011 [Gösterim : 24641]
    Dogu-Bati Dengesi. 10.12.2010 [Gösterim : 29637]
    Firari/gaib Yanliz Dostlar. 30.10.2010 [Gösterim : 27343]
    Ask Vardi 17.09.2010 [Gösterim : 27692]
    Ramazan iklimi 30.09.2007 [Gösterim : 35425]
    ^^Kızıl Elma^^ 16.06.2007 [Gösterim : 38981]
    _Ağlar anam_ 12.05.2007 [Gösterim : 45648]
    Zaman İçinde 26.04.2007 [Gösterim : 43068]
    Dogum Gunun Kutlu Olsun 29.03.2007 [Gösterim : 42643]
    ''ya devlet başa ya kuzgun Leşe'' 26.02.2007 [Gösterim : 38875]
    Taşların Gözyaşları 16.02.2007 [Gösterim : 42971]
    Hacc yolunda/Necid Colleri 18.01.2007 [Gösterim : 37874]
    Yaprak Dokumu 27.11.2006 [Gösterim : 45975]
    Yoklugunuzda Dusulmus Notlar 18.11.2006 [Gösterim : 41632]
 
 Sarikaya & Yozgat

    Yozgat Genel Konum
    Yozgat Ekonomi Yapisi
    Yozgat Tarihi Konu
    Yozgat in Gacmisi
    Acil Telefon Numaraları Listesi
 
 Son Yorumlar

  

 
 Duyurular


 

  Dönüşümlü Anket

Hangi Takımı Tutuyorsunuz

Trabzonspor  [14]
Fenerbahçe  [46]
Galatasaray  [94]
Beşiktaş  [9]
Yozgatspor  [48]

  

Durum 
13003232 gösterildi,  211 Oy Kullanıldı
 
   Yazar-Editör

Editör Girişi
Yazar Girişi

 
 Diger Linkler

 
   Makaleler
    Yazarlarimiz
    Ziy.Defteri Yaz 
 
  Ziy.Defteri Oku
    Üye-İstatistik
    Sitene İçerik Ekle

 
  Sayac

 Gönül Bahçesi

Hz.insan ve Çile.
 Murat Altun

 Hamsi Göz

TES AÇIKLAMASI
 Halil Bayram

 Havik (Atmaca)

Oruç tutmak faydalıdır
 Orhan Gazi Atmaca

 Hacı Dursun Efendı

BERÂET GECESİ
 Dursun Atmaca

 Mercek

SARIKAYADA SEÇİM
 Bülent Akdoğan

 Duygular Dillensin Diye

istemem
 Ali Rıza Malkoç

 Yaşam

BU NE YAHU
 Bayram Atalan

 Usda

Tanisalim
 İsmail Atalan

 Sende Yaz

BİTANECİK OĞLUM… Yazan FE
 Serbest Kürsü
http://www.konurlu.com  Tüm Hakları Saklıdır ©2004-2008 webmaster@konurlu.com
Açılış Sayfanız Yapın    /    Sık Kullanılanlara Ekleyin    /    Bu Siteyi Tavsiye Edin